Matury 2022

W całej Polsce trwają matury, wszystkie szkoły wkrótce wydadzą świadectwa szkolne. Zapraszamy, jak co roku do nas, tłumaczymy na każdy język: świadectwa szkolne, dyplomy, suplementy, świadectwa maturalne itp. Tłumaczenia przysięgłe, zwykłe na języki: niemiecki, angielski, czeski, niderlandzki, ukraiński, francuski itd.

Zapraszamy do naszych biur w Zgorzelcu, Bogatyni, Lubaniu, Wrocławiu.

По всій Польщі тривають матури, незабаром усі школи видаватимуть атестати. Як і щороку, ми запрошуємо вас до нас, ми перекладаємо на всі мови: шкільні атестати, дипломи, додатки, атестати про зрілість тощо. Присяжні або звичайні переклади на німецьку, англійську, чеську, голландську, українську, французьку мови тощо.

Запрошуємо вас до наших офісів у Згожельці, Богатині, Любані, Вроцлаві.

świadectwo dojrzałościświadectwo szkolne flagi

entry_meta

Dolmetscherdienstleistungen bei Projektveranstaltung in Zittau am 12. Mai 2022

Tłumaczenie wszystkich języków

Biuro Rotas miało zaszczyt prowadzić tłumaczenie ustne.

Firma Rotas od 2019 roku jest wyłącznym partnerem projektu Trails od strony tłumaczeń wszystkich akcji wchodzących w skład projektu.

Projekt TRAILS + jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014 – 2020.

Nadrzędnym celem projektu jest wzmacnianie i pogłębianie potencjału innowacyjności w polsko-saksońskim regionie transgranicznym poprzez realizację warsztatów kreatywnych dla uczniów (link do zakładki Dla Szkół) oraz multiplikatorów (link do zakładki dla Multiplikatorów).

W ramach projektu TRAILS + prowadzone są warsztaty innowacyjności z udziałem uczestników w 10 lokalizacjach w obszarze przygranicznym po stronie polskiej. W ramach warsztatów realizowane będą praktyczne ćwiczenia w zakresie szukania nowych produktów i pomysłów, kształtowania modeli biznesowych i oceniania potencjału ich wdrożenia w biznesie. Dla „laboratoriów innowacyjności” stworzone zostaną odpowiednie do potrzeb i dostosowane do użytkowników formaty zajęć i oferty edukacyjne.

Partnerzy

 • Technische Universität Dresden
 • Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego- Wydział Rozwoju Gospodarczego
 • Politechnika Wrocławska – Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo – Technicznej

Projekt

entry_meta

Konferencja w Łagowie 7.12.2021

ZKlaster

Międzynarodowym Forum Wodorowym w Zgorzelcu

Dolnośląska Dolna Wodorowa motorem rozwoju regionu

ZKlasterMiędzynarodowe Forum Wodorowe, zorganizowane przez ZKlaster, otworzył Prezes Krajowej Izby Klastrów Energii Albert Gryszczuk. Swoje wystąpienia mieli znamienici goście z Polski, Niemiec i Czech zajmujący się od lat realizacją wodorowych projektów.

Z przyjemnością informujemy, że Biuro Tłumaczeń Rotas miało zaszczyt obsługiwać konferencję na której udostępniliśmy naszą usługę .Tłumaczenia symultaniczne i konsekutywne języka niemieckiego i czeskiego które wykonywali doświadczeni tłumacze.

Wszystko przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze .Dziękujemy organizatorom za zaproszenie do współpracy.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tego wydarzenia

entry_meta

Kolejność prezentacji uczestników – Bogatynia, 8 października 2020 roku

 • UROCZYSTE POWITANIE Uczestników i Gości w wykonaniu

Reprezentacyjnej Orkiestry PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów – Big Band Elektrownia Turów Bogatynia pod batutą Ryszarda Drużbiaka

Prezentacje oceniane będą w trzech kategoriach (kategorie przeplatają się aby zapobiec monotonii):

 • ZESPOŁY WOKALNE i WOKALNO-INSTRUMENTALNE
 • SOLIŚCI
 • DUETY
 1. Solistka:                                 Urszula Lipska z Czernej

    Tytuł utworu:                        „Białe majowe bzy”

                                                  „Marine”

Od 10 lat śpiewa w Zespole „Czernianki”  z Czernej. Z powodzeniem aktywnie uczestniczy w różnorodnych imprezach, konkursach, festiwalach. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana.

 1. Zespół:                                   Zespół „SYBIRACZKI i KRESOWIANIE” z  Jeleniej Góry

    w składzie:                             Maria Aleksandrowicz, Ewa Gańska, Krystyna Jawor, Inka Jezierska, Barbara Paczesna, Halina Piasecka, Elżbieta Praszek, Barbara Stańczak, Małgorzata Horeglad, Ewa Okoń, Czesław Mrożniewski, Halina Banaś, Alicja Wilczyńska, Artur Łabski, Lucjan Suchodolski

    Tytuł utworu:                        “Głowisia”

                                                   “Lwów jest jeden na świecie”

Właśnie rozpoczął się 25 rok istnienia zespołu, który za kilka miesięcy obchodzić będzie ważny jubileusz. Zespół powstał przy Związku Sybiraków, a jego siedzibą jest Miejski Dom Kultury Muflon w Jeleniej Górze – Sobieszowie. Pielęgnuje kulturę kresową w szerokim tych słów znaczeniu. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni i piosenki sybirackie, kresowe, patriotyczne, wojskowe, ludowe, kolędy i pastorałki. Intensywnie koncertuje – średnio 35 wystąpień w ciągu roku.

 1. Solistka:                                 Bogusława Taszarek z Pieńska

    Tytuł utworu:                        „Oj pójdę ja polem ługiem”

                                                   „Wisoł se wisoł”

W zespole „Lasowianie” śpiewa ponad 40 lat, a jako solistka występuje ,,a cappella”. Solo wystąpiła w Operze Wrocławskiej, na festiwalach w Świerzawie i Bogatyni. Jako solistka uczestniczyła również w I Dolnośląskich Spotkaniach z Tradycją w Nowogrodźcu. Tematem konkursu było Dziedzictwo Kulturowe Repatriantów z Kresów i Podkarpacia, zachowane w żywej pamięci z czasów przed 1945 rokiem. Zajęła w nim I miejsce.

Dziś z ogromną przyjemnością zaprasza Państwa na swój występ i prosi o gorące brawa na dobry początek.

 1. Zespół: Zespół  „CZARNI” z Czernej

w składzie:                                 Franciszek Buryła, Andrzej Gałka, Antoni Olszowy, Marian Nakoneczny, Ludwik Niedzielski, Józef Potyszka

    Tytuł utworu:                        „Jo z Francyi jodę”

                                                  „Och Boże, Boże, Boże mój”

Zespół istnieje od 2 lat. Jego kierownikiem jest Józef Potyszka. Wielokrotnie wyróżniany. Prezentuje się na licznych imprezach, wydarzeniach, przeglądach. Brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W repertuarze zespołu znajdują się również piosenki bałkańskie.

 1. Solistka: Dorota Barszczewska z Jeleniej Góry

    Tytuł utworu:                        „Powróćmy jak za dawnych lat”

Pani Dorota śpiewa w Zespole „Agat” od 2017 roku czyli od przejścia na emeryturę, Zawodowo zajmowała się nauczaniem muzyki i śpiewu dzieci w szkole podstawowej. Od dziecka uwielbiała śpiew i muzykę.

 1. Zespół: Zespół ludowy „LASOWIANIE” z Pieńska

w składzie:                                 Cecylia Sikora, Halina Gancarz, Halina Słobodzian, Bogusława Taszarek, Maria Marzol, Janina Guzowska,

Urszula Zielińska, Weronika Grześków, Donata Iwińska, Henryka Drewicz, Julian Gancarz, Kazimierz Wojdak, Stanisław Natis, Edward Drewicz, Waldemar Sikora

   Tytuł utworu:                         „W moim ogródeczku raz”

                                                  „Jabłoneczka”

Zespół „Lasowanie” działa już od 44 lat, a powstał w 1976 roku. Składa się z 15 osób w tym z trzyosobowej kapeli – mandolina, akordeon, bęben, lira, tara – w zależności od repertuaru. Kierownikiem jest pani Halina Gancarz. Zespół działa przy Euroregionalnym Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku. Występował w całej Polsce poza jej granicami we Francji, Czechach, Niemczech.. „Lasowanie” w swoim repertuarze posiadają piosenki ludowe, biesiadne, kościelne, wojskowe, patriotyczne. Kultywują pieśni i piosenki z Kresów Wschodnich Polski. Śpiewają piosenki swoich babć i mam, aby ocalić je od zapomnienia.

Wyśpiewali wiele nagród i wyróżnień: Grand Prix w Gozdnicy, I miejsce w Polskim Radiu Wrocław, Dąbrowie Górniczej, Lądku Zdroju, Siedlisko-Zielonej Górze, Luboszycach, Świeradowie, II zaś w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Kamieniu Pomorskim, Lubaniu.. III miejsca też im się trafiają. W Radiu Wrocław „Lasowanie” nagrali trzy płyty, a wśród nich ludową i z kolędami.

 1. Solistka: Barbara Thiel z Großschönau powiat Görlitz w Niemczech

    Tytuł utworu:                        „Tęsknota”

                                                  „Oj mamo, mamo”

Urodziła się na Podhalu. Oprócz malarstwa, literatury, tańca… kocha śpiew. Dzisiaj dla Państwa zaśpiewa autorski utwór, balladę pt.: „Tęsknota” oraz piosenkę znaną pt.: „Oj mamo, mamo”.

 1. Duet: Franciszka Jacukowicz i Maria Matkowska z Czernej

    Tytuł utworu:                        „Czarne oczy”

                                                  „Puka Jasiu ”

Śpiewają w Zespole „Czernianki”  z Czernej od 6 lat. Z powodzeniem aktywnie uczestniczą w różnorodnych imprezach, konkursach, festiwalach.

 1. Solistka: Krystyna Jawor z Jeleniej Góry

    Tytuł utworu:                        „Sen o Lwowie”

                                                  „Mój kraj”                                   

Od dziecka na scenie. Śpiewała już w szkole podstawowej debiutując piosenką pt.: „Zasiali górale owies”. Później rok w chórze parafialnym i 4 lata w chórze liceum ogólnokształcącego . Od 5 lat jest solistką i członkiem  Zespołu „Sybiraczki i Kresowianie”.

 1. Zespół: Zespół „ŁUŻYCZANIE” ze Zgorzelca

w składzie:                                 Barbara Matuszczyk, Teresa Szpak, Maria Olechowska, Irena Laskowska, Krystyna Skrzypacz, Józefa Śmigielska, Czesława Sabek, Zdzisław Szpak, Henryk Baliński

    Tytuł utworu:                        „W zielonym gaju”

                                                  „Tańcuj, tańcuj”

Zespół istnieje od 6 lat. Jego kierownikiem jest Krystyna Skrzypacz, która prowadzi zespół i gra na tamburynie, zaś kierownikiem muzycznym i akordeonistą zarazem jest Zdzisław Szpak. Zespół posiada bogaty repertuar, który z powodzeniem prezentuje w ramach uczestnictwa w licznych i różnorodnych imprezach. Występuje w Polsce i w Niemczech zdobywając nagrody i wyróżnienia.

 1. Solista: Waldemar Sikora z Pieńska

    Tytuł utworu:                        „Nie chcę więcej”

muz. Włodzimierz Korcz, sł. Dariusz Rogalski, wyk. Michał Bajor

                                                   „Parostatek”

Jerzy Milian, sł. Tadeusz Drozda, wyk. Krzysztof Krawczyk

Członek Zespołu „Lasowianie”. Na co dzień mieszka w Pieńsku. Śpiewa od 10 lat i można Go było usłyszeć na falach Polskiego Radia Wrocław. Tam też w studio nagrał kilka swoich płyt. Uczestniczył również we wcześniejszych edycjach Festiwalu Piosenkarzy Dojrzałych „Śpiewający Seniorzy”, w którym zajmował czołowe miejsca i co warto podkreślić w 2010 r. zdobył tam Grand Prix za piosenkę pt. „Jaskółka uwięziona”. Brał udział
w XIV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu, śpiewając piosenkę „Jati, jati, jati”.
W ubiegłych latach występował na festiwalach w Lubiniu, Bogatyni i Zgorzelcu zajmując pierwsze miejsca. Dziś
z ogromną przyjemnością zaprasza Państwa na swój występ i prosi o gorące brawa.

 • Konkurs „ZGADUJ ZGADULA czyli MUZYCZNO-FILMOWY ZAWRÓT GŁOWY”
 1. Zespół: Zespół „GRUPA GRAŻYNKI” z Węglińca

w składzie:                             Grażyna Musiał, Zbigniew Krawiec, Adam Masłyk

    Tytuł utworu:                     „Jedna jest róża”

                                               „My jesteśmy w Zakopanem, a może w Bogatyni?” 

Zespół powstał w październiku 2018 roku. Po rocznej przerwie od sierpnia 2020 zespół prezentuje się w nowym składzie. W 2018 r. „Grupa Grażynki” otrzymała wyróżnienie podczas 13. edycji festiwalu „Śpiewający Seniorzy”.

 1. Solistka: Elżbieta Markowska z Jeleniej Góry

    Tytuł utworu:                        „Powrócisz tu”

Pani Elżbieta śpiewa w Zespole „Agat” od 2007 roku. Jest również jego kierowniczką ds. organizacyjnych. Muzyka i śpiew towarzyszą Jej od młodych lat.  W latach 1968-1974 brała udział w różnorodnych przeglądach, konkursach, festiwalach… Teraz jako seniorka podejmie wyzwanie i zaśpiewa dla Państwa solo.

 1. Duet:             Małgorzata Horeglad i Barbara Stańczak z Jeleniej Góry

    Tytuł utworu:                        „Lwów to dla mnie zagranica”

                                                  „Dopóki życie trwa”

Panie z pasją śpiewają w Zespole „Sybiraczki i Kresowianie” z Jelenie Góry. Z zaangażowaniem współpracują ze sobą i innymi członkiniami zespołu na jego rzecz.

 1. Solistka: Halina Gancarz z Pieńska

    Tytuł utworu:                        „Rutka”

                                                  „Lulaj dziecię”

Od lat śpiewa i z zaangażowaniem dział na rzecz zespołu „Lasowianie” uczestnicząc w różnorodnych przeglądach, konkursach, festiwalach… Jest jego kierowniczką. Teraz zaśpiewa dla Państwa jako solistka.

 1. Zespół: Zespół wokalno-instrumentalny „JUBILACI” z Bogatyni

w składzie:                                 Krystyna Mania, Krystyna Wosinek, Maria Sokalska, Mirosława Wolna, Barbara Lulkiewicz, Sylwia Fic, Elżbieta Sokołowska, Teresa Ogrodnik, Jadwiga Figielek, Józef Sokołowski, Kazimierz Strzałkowski, Henryk Figielek – kapelmistrz, kierownik zespołu

    Tytuł utworu:                        „Wśród gór i potoków”

                                                  „Tokaj ” 

Zespół „Jubilaci” istnieje już od 23 lat. Składa się z seniorów i ich rodzin byłych pracowników Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni Turów. Jego członkowie spotykają się raz w tygodniu w Górniczym Klubie „Jubilat”. Opiekunem muzycznym zespołu jest Henryk Figielek – członek Górniczej Orkiestry Dętej przy KWB Turów. „Jubilaci” są znani w powiecie i gminie. Brali udział w uroczystościach „Styku Trzech Granic” prezentując się na scenie Polskiej, Niemieckiej i Czeskiej – w Hradku, Zittau, Hagenwerder, Baruth, Nochten… Bardzo lubią śpiewać i daje im to ogromną satysfakcję. Śpiew, to ich hobby. Biorą udział w przeglądach, konkursach, festiwalach, m.in.

Międzynarodowym Festiwalu Piosenkarzy Dojrzałych „Śpiewający Seniorzy”, a także w Przeglądzie Dorobku Artystycznego Seniorów w Lubaniu pt.: „Żyć bliżej siebie”, gdzie plasują się na czołowych miejscach. „Jubilaci” koncertują podczas różnorodnych świąt, m.in. z okazji górniczego święta jakim jest „Barbórka”. Koncertują również u zaprzyjaźnionych górników z Górniczego Klubu Seniora w Görlitz

 1. Solista: Zbigniew Krawiec z Łagowa

    Tytuł utworu:                        „Biała sukienka”

                                                  „Powiedz moja miła”

Gitarzysta, amator, samouk. O lat młodzieńczych gra i śpiewa z akompaniamentem gitary i tej pasji nadal pozostaje wierny. Obecnie współpracuje z „Grupą Grażynki” z Węglińca.

 1. Zespół: Zespół wokalny „AGAT” z Jeleniej Góry

w składzie:                                Dorota Barszczewska, Bożena Hes-Cesarz, Halina Gadecka, Marta Kornaś, Irena Korczyńska, Elżbieta Markowska

    Tytuł utworu:                        „Bo życie to dar”

                                                  „Hej muzyczko moja miła”  z repertuaru Don Vasyla

Zespół wokalny „Agat” powstał 1996 roku – 24 lata temu przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze. Zespół muzycznie prowadzi Pan Mariusz Mieszkowski. Menadżerem i kierownikiem organizacyjnym jest Pani Elżbieta Markowska. Bierze udział w konkursach, przeglądach, festiwalach i cieszy się wieloma sukcesami. Swoim udziałem wzbogaca artystycznie również imprezy charytatywne wspomagając chore dzieci i osoby starsze. Prestiżowe osiągnięcia zespołu od 2015 roku:

2015 r. – II miejsce – w VIII edycji Juwenaliów III Wieku w Warszawie,

2016 r. – I nagroda – na XI Międzynarodowym Festiwalu Piosenkarzy Dojrzałych „Śpiewający Seniorzy”
w Bogatyni,

2017 r. – I nagroda – Dolnośląski Przegląd Amatorskiej Twórczości Seniorów w Jeleniej Górze,

2018 r. – Grand Prix – w Dolnośląskim Przeglądzie Seniorów „Bo radość jest w nas” będącym jednocześnie zaproszeniem do udziału w koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora w sali koncertowej Radia Wrocław oraz do uczestnictwa w XI  Juwenaliach III Wieku w Warszawie,

2018 r. – II nagroda – na XIII MFPD „Śpiewający Seniorzy” w Bogatyni,

2019 r. – I miejsce – w Przeglądzie Piosenki Lwowskiej w Jeleniej Górze i wyróżnienie w „Śpiewających Seniorach”

Brał udział w Festiwalu Smaków Karkonoszy w Karpaczu, Festiwalu Narodów w Lublinie, Festiwalu Seniorów we Lwowie na Ukrainie, Wrocek Festiwal we Wrocławiu w 2019 i 2020 r.

 1. Solista: Henryk Baliński ze Zgorzelca

    Tytuł utworu:                        „Wszyscy już śpiewali”

                                                  „Ale jaja”

Gra na mandolinie. Pięknie gwizda głosy ptaków – naśladuje. Jodłuje i oczywiście pięknie śpiewa.

 1. Zespół: Zespół Folklorystyczny „CZERNIANKI” z Czernej

w składzie:                                Irena Gesner, Rozalia Engel, Franciszka Jacukowicz, Urszula Lipska, Maria Matkowska, Józef Potyszka, Franciszek Buryła, Franciszek Złotek, Karol Zawada

    Tytuł utworu:                        „Sve ptičice”

                                                  „Wiejska dziewczyna”

Zespół „Czernianki” z Czernej istnieje już od 36 lat. Wielokrotnie wyróżniany. Prezentuje się na licznych imprezach, wydarzeniach, przeglądach. Brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych
w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, jak również występował w Bośni i Hercegowinie. Kierownikiem zespołu jest Józef Potyszka. W repertuarze zespołu znajdują się również piosenki bałkańskie.

 • Konkurs „ZGADUJ ZGADULA czyli MUZYCZNO-FILMOWY ZAWRÓT GŁOWY”
 • Gościnna Prezentacja w wykonaniu Zespołu „AMAZONKI” z Bogatyni

w składzie: Grażyna Szantyka, Beata Dolat, Katarzyna Kociubińska, Teresa Michalska, Elżbieta Majczyna, Grażyna Filipcow, Jolanta Szatkowska, Barbara Lewandowska, Krystyna Paszkiewicz, Wiktoria Rataj, Beata Geres, Anna Kuchto, Bożena Mazowiecka, Dorota Bojakowska

Zespół powstał w 2017 roku i liczy 14 osób. Śpiewa piosenki lat 60-tych, ale jego repertuar jest sukcesywnie wzbogacany o kolejne lata polskiej piosenki. „Amazonki” czynnie uczestniczą w życiu społecznym Miasta
i Gminy Bogatynia. Występują na terenie całej Polski i poza jej granicami. Zespół jest w trakcie nagrywania płyty.

 

 

entry_meta

Plan na tłumaczenie ustne podczas realizacji projektu „W drodze przez kulturę trójstyku”

L.p. Nazwa zadania Miejsce Data Czas pracy
1. Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy Dojrzałych „Śpiewający Seniorzy” BOK, Bogatynia 8.10.2020 3h
2. ANULOWANE XIX Europejski Odpust Ekumeniczny Kopaczów – Oldřichov. Integracyjna, kulturalna uroczystość dla mieszkańców trójstyku Kopaczów 10.10.2020 1h
3. Spotkanie grupy „Współpraca Związków i Stowarzyszeń” UMiG, Bogatynia 3.11.2020 1h
4. Międzynarodowy Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych BOK, Bogatynia 5.11.2020 3h + 1h
5. Spotkanie grupy „Współpraca Związków i Stowarzyszeń” Zittau? Hradek? 1.12.2020 1h
6. Międzynarodowe świąteczne warsztaty artystyczne „Ponad Podziałami” osób niepełnosprawnych BOK, Bogatynia 15.12.2020 1h
7. Noworoczne przesłanie życzeń na Nysie. Międzynarodowe spotkanie na trójstyku na zakończenie roku. trójstyk 30.12.2020 1h
8. Międzynarodowy Przegląd Zespołów Kolędniczych i Śpiewaczych „Kolęda 2021″ – Konkurs Tradycji BOK, Bogatynia 30.01.2021 4h
9. Wieczór z poezją i muzyką sąsiadów Porajów? Sieniawka? 13.02.2021? 1h
10. Spotkanie grupy „Współpraca Związków i Stowarzyszeń” Bogatynia? Zittau? Luty? Marzec? 1h
11. Sesja Wyjazdowa do Świeradowa Zdrój Świeradów Zdrój Ostatnie dni marca? 4h
12. Festyn „Na Wspólnej Drodze” – spotkanie mieszkańców trójstyku trójstyk Maj? Czerwiec? 2h
13. Międzynarodowy Jarmark Św. Bartłomieja w Działoszynie Działoszyn 28?29.08.2021? 1h
14. Spotkanie grupy „Współpraca Związków i Stowarzyszeń” Bogatynia? Zittau? Wrzesień 2021 1h
Podsumowanie 25h
entry_meta

ROTAS KANCELARIA TŁUMACZEŃ PRZYSIĘGŁYCH I ZWYKŁYCH

Obsługujemy konferencje i tłumaczeniowo i technicznie hasła : tłumaczenie symultaniczne z na j. niemiecki tłumaczenia konferencyjne tłumaczenia kabinowe wynajem kabin do tłumaczeń symultanicznych tłumaczenia projektów europejskich polsko niemieckich.

 

Szanowni Państwo,

Mam zaszczyt zaprosić Mieszkańców Zgorzelca,
na Konferencję podsumowującą polsko-niemiecki projekt pn. „Park Mostów”.
Konferencja odbędzie się w dniu 13 czerwca 2019 roku w godzinach 14:00-18:00
w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Parkowej 1 w Zgorzelcu.

PROGRAM KONFERENCJI

1. Wystąpienie Burmistrza Miasta Zgorzelec – Rafał Gronicz.
2. Wystąpienie Burmistrza Miasta Görlitz – Siegfried Deinege.
3. Wystąpienie Przedstawiciela Wspólnego Sekretariatu we Wrocławiu – Paweł Kurant.
4. Wykład o projekcie „Park Mostów” – Pan Friedemann Dreßler (Urząd Miasta Görlitz).
5. Wykład fauna i flora pogranicza polsko-niemieckiego (Powiat Zgorzelecki, Powiat Görlitz) – Waldemar Bena.
6. Historia regionu pogranicza polsko-niemieckiego (Powiat Zgorzelecki, Powiat Görlitz) – Piotr Zubrzycki.
7. Historia Parków w Europa-Mieście Zgorzelec/Görlitz – Małgorzata Zysnarska.
8. Film „Park Mostów”.
9. Poczęstunek.

 

Projekt pn. „Park Mostów” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020

entry_meta

Międzynarodowy Dzień Inwalidy 2019

Z przyjemnością informujemy, że Biuro Tłumaczeń Rotas po raz kolejny będzie obsługiwać konferencję naukową odbywającą się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Inwalidy. Tegoroczne wydarzenie jest edycją jubileuszową – Międzynarodowy Dzień Inwalidy obchodzony jest już bowiem już po raz dwudziesty piąty.

Przez 3 dni (od 28 do 30 marca) nasi pracownicy, z wykorzystaniem specjalnego sprzętu, m.in. kabin do tłumaczeń, będą tłumaczyć symultaniczne i konsekutywnie między trzema językami – polskim, niemieckim oraz angielskim – w kilku salach mieszczących się w Pałacu Łagów oraz Domu Kultury w Zgorzelcu. Dzięki naszym tłumaczom specjaliści z zakresu fizjoterapii, inżynierii biomedycznej, biologii, pedagogiki i psychologii, pracownicy pomocy społecznej oraz urzędnicy państwowi będą mogli łatwiej nawiązać dialog podczas omawiania najnowszych rozwiązań w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym oraz profilaktyki.

Więcej informacji na temat wydarzenia mogą znaleźć Państwo pod adresem https://mdi-online.net/MDI/index.php/pl/ Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

entry_meta

Obsługujemy Konferencję 50 Lat Olimpiad Specjalnych

Z dumą informujemy, że Biuro Tłumaczeń Rotas ze Zgorzelca zostało zaproszone do współpracy podczas Międzynarodowej Konferencji „50 lat Olimpiad Specjalnych, podnoszenia sprawności fizycznej, aktywizacji społecznej i wspierania zdrowia osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Konferencja jest organizowana w trakcie XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w dniach od 9 do 12 czerwca 2018 roku w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie. W Igrzyskach będzie uczestniczyło 1000 Zawodników Olimpiad Specjalnych oraz 1100 trenerów, wolontariuszy i organizatorów. Zawodnicy będą rywalizować w lekkiej atletyce, piłce nożnej, kolarstwie, bocce, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, badmintonie, pływaniu, bowlingu i golfie.

Czas Konferencji jest szczególny, gdyż Special Olympics w 2018 roku obchodzą 50- lecie działalności na świecie. Konferencja jest szansą do spotkania naukowców i praktyków zajmujących się szeroko pojętą tematyką osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Biuro Tłumaczeń Rotas zapewnia obsługę tłumaczeń podczas konferencji. Firma od lat angażuje się w działalność społeczną i kulturalną, wspiera lokalne i międzynarodowe inicjatywy promujące Dolny Śląsk i Polskę zagranicą. Firma ma znaczące doświadczenie w tłumaczenia pisemnych i ustnych, współpracuje ze znakomitymi tłumaczami, również przysięgłymi, którzy an co dzień podejmują wiele trudnych wyzwań językowych. Biuro tłumaczy ze wszystkich języków europejskich na język polski i odwrotnie.

Zapraszamy do współpracy oraz przede wszystkim do kibicowania naszym olimpijczykom!

entry_meta

Międzynarodowy Dzień Inwalidy 2018

Już po raz kolejny nasi tłumacze obsługiwać będą konferencję naukową dotyczącą osób niepełnosprawnych, ich rehabilitacji, fizjoterapii, ale również profilaktyki dla ludzi zdrowych.

Przez 3 dni (od 15 do 17 marca) będziemy umożliwiać Państwu zrozumienie wszystkich prelegentów konferencji dzięki naszym tłumaczeniom symultanicznym oraz konsekutywnym. Sprawimy, że naukowcy z różnych krajów będą mogli wspólnie omawiać najnowsze rozwiązania techniki oraz medycyny bez problemów wywołanych barierą językową.

Do zobaczenia na spotkaniu miłośników fascynującego świata medycyny!

Więcej informacji dotyczących Międzynarodowego Dnia Inwalidy pod adresem https://mdi-online.net/MDI/index.php/pl/#

entry_meta

Rotas na Targach Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji

Zajmujemy się obsługą tłumaczeniową jednego z najważniejszych wydarzeń w branży medycznej w Europie. To już 25. edycja targów, podczas której odbędzie się również Kongres Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji. Będzie można obejrzeć sprzęt i pogłębić swoją wiedzę na temat nowoczesnych sposobów rehabilitacji, leczenia oraz diagnostyki. Oprócz wystaw produktów, wydarzenie to jest miejscem licznych konferencji i wykładów. W ramach Kongresu wystąpi 86 wykładowców z Polski i zagranicy, a różnego typu seminaria i warsztaty będą trwały prawie 170 godzin. Będą omawiane kwestie dofinansowań i programów pomocowych, będzie także możliwość porozmawiania ze specjalistami w różnych dziedzinach.

Podczas tak prestiżowego wydarzenia nasze biuro odpowiada za tłumaczenie symultaniczne i konsekutywne wykładów. Targi odbywają się w dniach 21-23 września w hali EXPO w Łodzi.

Harmonogram tłumaczeń:

 

21. 09. 2017 czwartek

Tłumaczenie konsekutywne; neurorehabilitacja

Wykładowca: prof. Alvydas Juocevicius, Past President of the European Physical Medicine and Rehabilitation Council and representative of the Rehabilitation, Physical and Sport Medicine Center of the Medical Faculty Vilnius.

Temat wykładu: Functioning and Participation after Spinal Cord Injury: a longitudinal study.

 

22. 09. 2017 piątek

Tłumaczenie symultaniczne

Wkładowca: Robert Donatelli, PhD, Las Vegas Physical Therapy & Sport

Temat wykładu: Medical and physiotherapeutic aspects of the dysfunction of mortise joint and foot in sports. Biomechanical consequences – presentation of cases.

 

23. 09. 2017 sobota

Tłumaczenie symultaniczne

Wkładowca: Robert Donatelli, PhD, Las Vegas Physical Therapy & Sport

Temat wykładu: Selected aspects of functional and motoric training in professional sports.

entry_meta

plansza informacyjna PFR poziom