Dni Dziedzictwa nad Nysą

Od dziś (piątek 15 lipca br.) do niedzieli 17lipca, w Zgorzelcu i Görlitz trwają III Dni Dziedzictwa Nad Nysą. Odbędzie się ono po obu stronach Nysy Łużyckiej. W programie m.in. wycieczki, ciekawe wykłady i warsztaty dla dzieci poświęcone przyszłości regionu. Posłuchać będzie można wykładów i prelekcji prowadzonych zarówno w języku polskim jak i niemieckim.

Własną wizję przyszłości obu przygranicznych miast wykreują również najmłodsi. W sobotę w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu dzieci rozpoczną budowę Miasta Przyszłości. W tym samym czasie po drugiej stronie granicy, przed Centrum dla Rodzin Tivoli, prowadzone będą eksperymenty w namiocie naukowym pod szyldem „Od maszyn parowych do ogniwa paliwowego”.

Po południu, rozpoczną się tłumaczone symultanicznie na j. polski i niemiecki wykłady i dyskusje, na tematy: gospodarcze, społeczne i środowiskowe.

Ponadto Park Pokoju w Görlitz ponownie zamieni się w plenerową scenę muzyczną. Wystąpią m.in. zespół Warum Lila, trio jazzowe Ferdinand Büchner Jazztrio, pianiści Szkoły Muzycznej Musica Via Regia Ljudmiły Büchner oraz fortepianista Mark Ehrenfried.

Nie zabraknie również cieszących się za każdym razem sporym zainteresowaniem wycieczek z przewodnikami. Nowością będzie nocna wycieczka pt. „Zaczarowane – Odczarowane Europa-Miasto Zgorzelec/Görlitz”.

Dni Dziedzictwa są otwarte dla każdego -wstęp wolny. Posiłki i napoje zapewnia organizator. Wydarzenie odbywa się w języku polskim i niemieckim.

Miejsce wydarzeń to: Centrum dla Rodzin Tivoli w Görlitz, Park Pokoju w Görlitz i Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu.

Nad organizacją i przebiegiem konferencji czuwa Biuro Tłumaczeń Rotas, które jest partnerem Miejskiej Gminy Zgorzelec. Biuro Tłumaczeń Rotas zapewnia obsługę techniczną, tłumaczenia symultaniczne, z i na język niemiecki, wynajem kabin do tłumaczeń wraz z całym osprzętem do wydarzeń konferencyjnych i symultanicznych.

Wydarzenie odbywa się w języku polskim i niemieckim, a wstęp na całość jest bezpłatny. Program imprezy można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu.