Kolejność prezentacji uczestników – Bogatynia, 8 października 2020 roku

  • UROCZYSTE POWITANIE Uczestników i Gości w wykonaniu

Reprezentacyjnej Orkiestry PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów – Big Band Elektrownia Turów Bogatynia pod batutą Ryszarda Drużbiaka

Prezentacje oceniane będą w trzech kategoriach (kategorie przeplatają się aby zapobiec monotonii):

  • ZESPOŁY WOKALNE i WOKALNO-INSTRUMENTALNE
  • SOLIŚCI
  • DUETY
  1. Solistka:                                 Urszula Lipska z Czernej

    Tytuł utworu:                        „Białe majowe bzy”

                                                  „Marine”

Od 10 lat śpiewa w Zespole „Czernianki”  z Czernej. Z powodzeniem aktywnie uczestniczy w różnorodnych imprezach, konkursach, festiwalach. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana.

  1. Zespół:                                   Zespół „SYBIRACZKI i KRESOWIANIE” z  Jeleniej Góry

    w składzie:                             Maria Aleksandrowicz, Ewa Gańska, Krystyna Jawor, Inka Jezierska, Barbara Paczesna, Halina Piasecka, Elżbieta Praszek, Barbara Stańczak, Małgorzata Horeglad, Ewa Okoń, Czesław Mrożniewski, Halina Banaś, Alicja Wilczyńska, Artur Łabski, Lucjan Suchodolski

    Tytuł utworu:                        “Głowisia”

                                                   “Lwów jest jeden na świecie”

Właśnie rozpoczął się 25 rok istnienia zespołu, który za kilka miesięcy obchodzić będzie ważny jubileusz. Zespół powstał przy Związku Sybiraków, a jego siedzibą jest Miejski Dom Kultury Muflon w Jeleniej Górze – Sobieszowie. Pielęgnuje kulturę kresową w szerokim tych słów znaczeniu. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni i piosenki sybirackie, kresowe, patriotyczne, wojskowe, ludowe, kolędy i pastorałki. Intensywnie koncertuje – średnio 35 wystąpień w ciągu roku.

  1. Solistka:                                 Bogusława Taszarek z Pieńska

    Tytuł utworu:                        „Oj pójdę ja polem ługiem”

                                                   „Wisoł se wisoł”

W zespole „Lasowianie” śpiewa ponad 40 lat, a jako solistka występuje ,,a cappella”. Solo wystąpiła w Operze Wrocławskiej, na festiwalach w Świerzawie i Bogatyni. Jako solistka uczestniczyła również w I Dolnośląskich Spotkaniach z Tradycją w Nowogrodźcu. Tematem konkursu było Dziedzictwo Kulturowe Repatriantów z Kresów i Podkarpacia, zachowane w żywej pamięci z czasów przed 1945 rokiem. Zajęła w nim I miejsce.

Dziś z ogromną przyjemnością zaprasza Państwa na swój występ i prosi o gorące brawa na dobry początek.

  1. Zespół: Zespół  „CZARNI” z Czernej

w składzie:                                 Franciszek Buryła, Andrzej Gałka, Antoni Olszowy, Marian Nakoneczny, Ludwik Niedzielski, Józef Potyszka

    Tytuł utworu:                        „Jo z Francyi jodę”

                                                  „Och Boże, Boże, Boże mój”

Zespół istnieje od 2 lat. Jego kierownikiem jest Józef Potyszka. Wielokrotnie wyróżniany. Prezentuje się na licznych imprezach, wydarzeniach, przeglądach. Brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W repertuarze zespołu znajdują się również piosenki bałkańskie.

  1. Solistka: Dorota Barszczewska z Jeleniej Góry

    Tytuł utworu:                        „Powróćmy jak za dawnych lat”

Pani Dorota śpiewa w Zespole „Agat” od 2017 roku czyli od przejścia na emeryturę, Zawodowo zajmowała się nauczaniem muzyki i śpiewu dzieci w szkole podstawowej. Od dziecka uwielbiała śpiew i muzykę.

  1. Zespół: Zespół ludowy „LASOWIANIE” z Pieńska

w składzie:                                 Cecylia Sikora, Halina Gancarz, Halina Słobodzian, Bogusława Taszarek, Maria Marzol, Janina Guzowska,

Urszula Zielińska, Weronika Grześków, Donata Iwińska, Henryka Drewicz, Julian Gancarz, Kazimierz Wojdak, Stanisław Natis, Edward Drewicz, Waldemar Sikora

   Tytuł utworu:                         „W moim ogródeczku raz”

                                                  „Jabłoneczka”

Zespół „Lasowanie” działa już od 44 lat, a powstał w 1976 roku. Składa się z 15 osób w tym z trzyosobowej kapeli – mandolina, akordeon, bęben, lira, tara – w zależności od repertuaru. Kierownikiem jest pani Halina Gancarz. Zespół działa przy Euroregionalnym Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku. Występował w całej Polsce poza jej granicami we Francji, Czechach, Niemczech.. „Lasowanie” w swoim repertuarze posiadają piosenki ludowe, biesiadne, kościelne, wojskowe, patriotyczne. Kultywują pieśni i piosenki z Kresów Wschodnich Polski. Śpiewają piosenki swoich babć i mam, aby ocalić je od zapomnienia.

Wyśpiewali wiele nagród i wyróżnień: Grand Prix w Gozdnicy, I miejsce w Polskim Radiu Wrocław, Dąbrowie Górniczej, Lądku Zdroju, Siedlisko-Zielonej Górze, Luboszycach, Świeradowie, II zaś w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Kamieniu Pomorskim, Lubaniu.. III miejsca też im się trafiają. W Radiu Wrocław „Lasowanie” nagrali trzy płyty, a wśród nich ludową i z kolędami.

  1. Solistka: Barbara Thiel z Großschönau powiat Görlitz w Niemczech

    Tytuł utworu:                        „Tęsknota”

                                                  „Oj mamo, mamo”

Urodziła się na Podhalu. Oprócz malarstwa, literatury, tańca… kocha śpiew. Dzisiaj dla Państwa zaśpiewa autorski utwór, balladę pt.: „Tęsknota” oraz piosenkę znaną pt.: „Oj mamo, mamo”.

  1. Duet: Franciszka Jacukowicz i Maria Matkowska z Czernej

    Tytuł utworu:                        „Czarne oczy”

                                                  „Puka Jasiu ”

Śpiewają w Zespole „Czernianki”  z Czernej od 6 lat. Z powodzeniem aktywnie uczestniczą w różnorodnych imprezach, konkursach, festiwalach.

  1. Solistka: Krystyna Jawor z Jeleniej Góry

    Tytuł utworu:                        „Sen o Lwowie”

                                                  „Mój kraj”                                   

Od dziecka na scenie. Śpiewała już w szkole podstawowej debiutując piosenką pt.: „Zasiali górale owies”. Później rok w chórze parafialnym i 4 lata w chórze liceum ogólnokształcącego . Od 5 lat jest solistką i członkiem  Zespołu „Sybiraczki i Kresowianie”.

  1. Zespół: Zespół „ŁUŻYCZANIE” ze Zgorzelca

w składzie:                                 Barbara Matuszczyk, Teresa Szpak, Maria Olechowska, Irena Laskowska, Krystyna Skrzypacz, Józefa Śmigielska, Czesława Sabek, Zdzisław Szpak, Henryk Baliński

    Tytuł utworu:                        „W zielonym gaju”

                                                  „Tańcuj, tańcuj”

Zespół istnieje od 6 lat. Jego kierownikiem jest Krystyna Skrzypacz, która prowadzi zespół i gra na tamburynie, zaś kierownikiem muzycznym i akordeonistą zarazem jest Zdzisław Szpak. Zespół posiada bogaty repertuar, który z powodzeniem prezentuje w ramach uczestnictwa w licznych i różnorodnych imprezach. Występuje w Polsce i w Niemczech zdobywając nagrody i wyróżnienia.

  1. Solista: Waldemar Sikora z Pieńska

    Tytuł utworu:                        „Nie chcę więcej”

muz. Włodzimierz Korcz, sł. Dariusz Rogalski, wyk. Michał Bajor

                                                   „Parostatek”

Jerzy Milian, sł. Tadeusz Drozda, wyk. Krzysztof Krawczyk

Członek Zespołu „Lasowianie”. Na co dzień mieszka w Pieńsku. Śpiewa od 10 lat i można Go było usłyszeć na falach Polskiego Radia Wrocław. Tam też w studio nagrał kilka swoich płyt. Uczestniczył również we wcześniejszych edycjach Festiwalu Piosenkarzy Dojrzałych „Śpiewający Seniorzy”, w którym zajmował czołowe miejsca i co warto podkreślić w 2010 r. zdobył tam Grand Prix za piosenkę pt. „Jaskółka uwięziona”. Brał udział
w XIV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu, śpiewając piosenkę „Jati, jati, jati”.
W ubiegłych latach występował na festiwalach w Lubiniu, Bogatyni i Zgorzelcu zajmując pierwsze miejsca. Dziś
z ogromną przyjemnością zaprasza Państwa na swój występ i prosi o gorące brawa.

  • Konkurs „ZGADUJ ZGADULA czyli MUZYCZNO-FILMOWY ZAWRÓT GŁOWY”
  1. Zespół: Zespół „GRUPA GRAŻYNKI” z Węglińca

w składzie:                             Grażyna Musiał, Zbigniew Krawiec, Adam Masłyk

    Tytuł utworu:                     „Jedna jest róża”

                                               „My jesteśmy w Zakopanem, a może w Bogatyni?” 

Zespół powstał w październiku 2018 roku. Po rocznej przerwie od sierpnia 2020 zespół prezentuje się w nowym składzie. W 2018 r. „Grupa Grażynki” otrzymała wyróżnienie podczas 13. edycji festiwalu „Śpiewający Seniorzy”.

  1. Solistka: Elżbieta Markowska z Jeleniej Góry

    Tytuł utworu:                        „Powrócisz tu”

Pani Elżbieta śpiewa w Zespole „Agat” od 2007 roku. Jest również jego kierowniczką ds. organizacyjnych. Muzyka i śpiew towarzyszą Jej od młodych lat.  W latach 1968-1974 brała udział w różnorodnych przeglądach, konkursach, festiwalach… Teraz jako seniorka podejmie wyzwanie i zaśpiewa dla Państwa solo.

  1. Duet:             Małgorzata Horeglad i Barbara Stańczak z Jeleniej Góry

    Tytuł utworu:                        „Lwów to dla mnie zagranica”

                                                  „Dopóki życie trwa”

Panie z pasją śpiewają w Zespole „Sybiraczki i Kresowianie” z Jelenie Góry. Z zaangażowaniem współpracują ze sobą i innymi członkiniami zespołu na jego rzecz.

  1. Solistka: Halina Gancarz z Pieńska

    Tytuł utworu:                        „Rutka”

                                                  „Lulaj dziecię”

Od lat śpiewa i z zaangażowaniem dział na rzecz zespołu „Lasowianie” uczestnicząc w różnorodnych przeglądach, konkursach, festiwalach… Jest jego kierowniczką. Teraz zaśpiewa dla Państwa jako solistka.

  1. Zespół: Zespół wokalno-instrumentalny „JUBILACI” z Bogatyni

w składzie:                                 Krystyna Mania, Krystyna Wosinek, Maria Sokalska, Mirosława Wolna, Barbara Lulkiewicz, Sylwia Fic, Elżbieta Sokołowska, Teresa Ogrodnik, Jadwiga Figielek, Józef Sokołowski, Kazimierz Strzałkowski, Henryk Figielek – kapelmistrz, kierownik zespołu

    Tytuł utworu:                        „Wśród gór i potoków”

                                                  „Tokaj ” 

Zespół „Jubilaci” istnieje już od 23 lat. Składa się z seniorów i ich rodzin byłych pracowników Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni Turów. Jego członkowie spotykają się raz w tygodniu w Górniczym Klubie „Jubilat”. Opiekunem muzycznym zespołu jest Henryk Figielek – członek Górniczej Orkiestry Dętej przy KWB Turów. „Jubilaci” są znani w powiecie i gminie. Brali udział w uroczystościach „Styku Trzech Granic” prezentując się na scenie Polskiej, Niemieckiej i Czeskiej – w Hradku, Zittau, Hagenwerder, Baruth, Nochten… Bardzo lubią śpiewać i daje im to ogromną satysfakcję. Śpiew, to ich hobby. Biorą udział w przeglądach, konkursach, festiwalach, m.in.

Międzynarodowym Festiwalu Piosenkarzy Dojrzałych „Śpiewający Seniorzy”, a także w Przeglądzie Dorobku Artystycznego Seniorów w Lubaniu pt.: „Żyć bliżej siebie”, gdzie plasują się na czołowych miejscach. „Jubilaci” koncertują podczas różnorodnych świąt, m.in. z okazji górniczego święta jakim jest „Barbórka”. Koncertują również u zaprzyjaźnionych górników z Górniczego Klubu Seniora w Görlitz

  1. Solista: Zbigniew Krawiec z Łagowa

    Tytuł utworu:                        „Biała sukienka”

                                                  „Powiedz moja miła”

Gitarzysta, amator, samouk. O lat młodzieńczych gra i śpiewa z akompaniamentem gitary i tej pasji nadal pozostaje wierny. Obecnie współpracuje z „Grupą Grażynki” z Węglińca.

  1. Zespół: Zespół wokalny „AGAT” z Jeleniej Góry

w składzie:                                Dorota Barszczewska, Bożena Hes-Cesarz, Halina Gadecka, Marta Kornaś, Irena Korczyńska, Elżbieta Markowska

    Tytuł utworu:                        „Bo życie to dar”

                                                  „Hej muzyczko moja miła”  z repertuaru Don Vasyla

Zespół wokalny „Agat” powstał 1996 roku – 24 lata temu przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze. Zespół muzycznie prowadzi Pan Mariusz Mieszkowski. Menadżerem i kierownikiem organizacyjnym jest Pani Elżbieta Markowska. Bierze udział w konkursach, przeglądach, festiwalach i cieszy się wieloma sukcesami. Swoim udziałem wzbogaca artystycznie również imprezy charytatywne wspomagając chore dzieci i osoby starsze. Prestiżowe osiągnięcia zespołu od 2015 roku:

2015 r. – II miejsce – w VIII edycji Juwenaliów III Wieku w Warszawie,

2016 r. – I nagroda – na XI Międzynarodowym Festiwalu Piosenkarzy Dojrzałych „Śpiewający Seniorzy”
w Bogatyni,

2017 r. – I nagroda – Dolnośląski Przegląd Amatorskiej Twórczości Seniorów w Jeleniej Górze,

2018 r. – Grand Prix – w Dolnośląskim Przeglądzie Seniorów „Bo radość jest w nas” będącym jednocześnie zaproszeniem do udziału w koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora w sali koncertowej Radia Wrocław oraz do uczestnictwa w XI  Juwenaliach III Wieku w Warszawie,

2018 r. – II nagroda – na XIII MFPD „Śpiewający Seniorzy” w Bogatyni,

2019 r. – I miejsce – w Przeglądzie Piosenki Lwowskiej w Jeleniej Górze i wyróżnienie w „Śpiewających Seniorach”

Brał udział w Festiwalu Smaków Karkonoszy w Karpaczu, Festiwalu Narodów w Lublinie, Festiwalu Seniorów we Lwowie na Ukrainie, Wrocek Festiwal we Wrocławiu w 2019 i 2020 r.

  1. Solista: Henryk Baliński ze Zgorzelca

    Tytuł utworu:                        „Wszyscy już śpiewali”

                                                  „Ale jaja”

Gra na mandolinie. Pięknie gwizda głosy ptaków – naśladuje. Jodłuje i oczywiście pięknie śpiewa.

  1. Zespół: Zespół Folklorystyczny „CZERNIANKI” z Czernej

w składzie:                                Irena Gesner, Rozalia Engel, Franciszka Jacukowicz, Urszula Lipska, Maria Matkowska, Józef Potyszka, Franciszek Buryła, Franciszek Złotek, Karol Zawada

    Tytuł utworu:                        „Sve ptičice”

                                                  „Wiejska dziewczyna”

Zespół „Czernianki” z Czernej istnieje już od 36 lat. Wielokrotnie wyróżniany. Prezentuje się na licznych imprezach, wydarzeniach, przeglądach. Brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych
w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, jak również występował w Bośni i Hercegowinie. Kierownikiem zespołu jest Józef Potyszka. W repertuarze zespołu znajdują się również piosenki bałkańskie.

  • Konkurs „ZGADUJ ZGADULA czyli MUZYCZNO-FILMOWY ZAWRÓT GŁOWY”
  • Gościnna Prezentacja w wykonaniu Zespołu „AMAZONKI” z Bogatyni

w składzie: Grażyna Szantyka, Beata Dolat, Katarzyna Kociubińska, Teresa Michalska, Elżbieta Majczyna, Grażyna Filipcow, Jolanta Szatkowska, Barbara Lewandowska, Krystyna Paszkiewicz, Wiktoria Rataj, Beata Geres, Anna Kuchto, Bożena Mazowiecka, Dorota Bojakowska

Zespół powstał w 2017 roku i liczy 14 osób. Śpiewa piosenki lat 60-tych, ale jego repertuar jest sukcesywnie wzbogacany o kolejne lata polskiej piosenki. „Amazonki” czynnie uczestniczą w życiu społecznym Miasta
i Gminy Bogatynia. Występują na terenie całej Polski i poza jej granicami. Zespół jest w trakcie nagrywania płyty.